Dawkowanie i wskazaniaParacetamol jest lekiem nie tylko uśmierzającym ból o różnym podłożu, ale również lekiem obniżającym wysoką temperaturę ciała.

Najczęściej znajduje zastosowanie w zwalczaniu bólu głowy, bólu zębów, w łagodzeniu przeziębienia i stanów grypowych, którym towarzyszy wysoka gorączka i bóle ogólnoustrojowe. Dobre efekty uzyskuje się również przy łagodzeniu bólów związanych ze schorzeniami kobiecymi, w tym bólów menstruacyjnych, oraz dolegliwości występujących w ramach zespołu napięcia przedmiesiączkowego (bóle głowy, bóle brzucha, bóle stawów).

Paracetamol przynosi także ulgę w przebiegu lumbago, rwy kulszowej, różnego rodzaju bólach mięśniowych i nerwobólach.

Można go również stosować w chorobie zwyrodnieniowej stawów – szczególnie dobre efekty uzyskuje się przy łagodzeniu lekkich i średnio nasilonych bólów kolana oraz występujących w artrozie biodra.

Paracetamol jest zalecany także do uśmierzania bólów występujących po różnych zabiegach chirurgicznych, stomatologicznych, jak również po szczepieniach.

W połączeniu z innymi preparatami (na przykład z kodeiną) może być również stosowany w łagodzeniu bólów występujących w przebiegu chorób nowotworowych.

Lek paracetamol podaje się w zależności od postaci: doustnie przyjmuje się tabletki, syrop, zawiesinę i krople, zaś czopki – doodbytniczo.

Dorośli powinni przyjmować dawkę 300 – 600 mg co 4 godziny, bądź 500 – 1000 mg co 6 godzin. Dzieci mogą przyjmować paracetamol od 3 miesiąca życia. Wówczas dawka wynosi 1- 15 mg na 1 kg masy ciała co 4 – 6 godzin.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>